15 november, 2021

Barnens Gudstjänst med Disney-tema

Image

En värld full av liv – Barngudstjänst med Disney-tema

Barnen i våra barnkörer Singo och Mini-Singo sjöng fantastiskt på barngudstjänsten 14/11 i Lindbergs kyrka. Barnen har under hösten tillsammans med sin körledare Barbro Geresand sjungit sånger från olika Disneyfilmer och nu var det premiärdags. Vi fick lyssna på sånger från filmerna Frost, Aladdin, Djungelboken och Lejonkungen.

Vi delade också ut Barnens bibel till 5-åringar. Fint att se glädjen i barnens ögon när de blev uppropade och fick komma fram och hämta sin bibel. Vår präst Ola Bojestig berättade om att Jesus tycker så mycket om alla barn. Ola berättade med hjälp av olika hattar och fick även hela kyrkan att dansa.

Kyrkan var fullsatt till sista plats och alla serverades kyrkfika efteråt.